Wszystko o kredytach i nieruchomościach

24 stycznia 2022

Czy warto brać kredyt hipoteczny?

Młodzi Polacy po kilku latach wynajmowania mieszkania często decydują się na ważny krok i inwestują w przyszłość. Mowa tu oczywiście o zaciągnięciu kredytu w banku i kupnie własnego lokalu. Dobrym argumentem jest to, że wynajmowane nigdy nie jest Twoje, a kredyt w końcu się skończy. Z poniższego artykułu dowiesz się czym jest kredyt hipoteczny, w czym może pomóc doradca finansowy oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kupno nieruchomości wiąże się ze sporym wydatkiem. Tym jest on wyższy, im droższy lokal inwestor zamierza kupić. Pierwsze, co przychodzi na myśl, jest więc udanie się do banku po pożyczkę. Jest to jak najbardziej słuszne rozwiązanie i czasem jedyne. Bank może udzielić tak zwanego kredytu hipotecznego. Jak działa kredyt hipoteczny? Jest to umowa, w ramach której bank udziela kredytobiorcy kredytu lub daje mu przyrzeczenie udzielenia kredytu zabezpieczonego hipoteką przeznaczonego na sfinansowanie nabycia prawa własności budynku, lub lokalu mieszkalnego. Zabezpieczeniem wierzytelności jest tutaj zawsze nieruchomość, na którą dany kredyt został udzielony. Konsument musi wywiązać się z terminowej spłaty rat wobec banku, inaczej nieruchomość zostanie przejęta na jego rzecz.

Kto ma szanse na kredyt hipoteczny?

Ubiegać o kredyt może się każda osoba dorosła, która posiada minimalny wkład własny oraz zdolność kredytową. Zdolność kredytowa pomaga bankom określić, na ile kredytobiorca jest w stanie wywiązać się ze spłacania rat i sprawdza się ją m.in. na podstawie otrzymywanych dochodów i rodzaju zatrudnienia.

W czym może pomóc doradca finansowy?

Doradca finansowy to doświadczony fachowiec, którego zadaniem jest znalezienie dla klienta najlepszego dla niego kredytu. Na spotkaniu z pośrednikiem kredytowym, klient dowiaduje się, jakie są plusy i minusy danej oferty i co należy poczynić, aby uzyskać kredyt. Tego typu osoba sprawdza również, które banki są w stanie przyznać taką kwotę kredytu, o jaką chciałby się ubiegać inwestor. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nie każdy bank ma takie same kryteria przyznawania kredytu, a więc może odmówić przyznania go. Jeżeli klient nie wie, jak dostać kredyt hipoteczny, nic nie szkodzi. Rolą doradcy kredytowego jest przeprowadzenie klienta przez cały proces kredytowy, od momentu wyboru oferty, aż do podpisania umowy z bankiem. Największą zaletą korzystania z pomocy specjalistów jest fakt, że w jednym miejscu można porównać kilka ofert w wielu bankach, często takich, do których samodzielnie nie ma się dostępu. Doradca porówna wszystkie koszty, również dodatkowe, dzięki czemu inwestor ma czarno na białym wszystkie warunki, zanim podpisze jakąkolwiek umowę. Na podstawie takiego kompleksowego porównania znacznie łatwiej będzie wybrać korzystną ofertę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu?

Wiele osób obawia się wzięcia kredytu. Jest to całkiem zrozumiałe, jednak w dłuższej perspektywie znacznie bardziej opłaca się spłacać własny kredyt, niż właściciela mieszkania, u którego się wynajmuje. Odpowiednio przemyślana decyzja o wyborze kredytu hipotecznego może przynieść wiele dobrego. Warto zwrócić jednak uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim kredyt ma za zadanie poprawić sytuację danej osoby, a nie ją pogorszyć. Jeżeli wynajem jest mało opłacalny, a tę samą kwotę można wpłacać do banku, warto to rozważyć. Kolejną sprawą jest określenie budżetu, jakim się prosperuje. Czy dochody są stałe i wystarczające, czy w danym miejscu planuje się mieszkać i pracować przez kolejne lata, czy posiada się rodzinę lub zamierza ją założyć?  Warto zwrócić uwagę również na oszczędności. Bardzo ważna będzie tutaj poduszka finansowa. Nie warto wszystkich oszczędności oddawać na rzecz wkładu własnego, ponieważ późniejsze trudne sytuacje finansowe mogą być nie do przejścia. Dla banku natomiast ważna jest zdolność kredytowa. Jeśli inwestor jej nie posiada, nie zostanie udzielona mu pożyczka. Na wynik zdolności kredytowej ma wpływ również szereg innych okoliczności tj. wiek kredytobiorcy, miejsce zamieszkania czy forma zatrudnienia. Patrząc na złożoność procesu oceny, warto pójść na spotkanie z doradcą kredytowym, w celu weryfikacji przybliżonej zdolności kredytowej.

svg-about svg-about-mobile

Poradnik

Wszystko o kredytach i nieruchomościach