Wszystko o kredytach i nieruchomościach

4 listopada 2021

5 błędów podczas starania się o kredyt hipoteczny

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego pozwala na spełnienie marzeń o własnych czterech kątach. Niewiele osób jednak wie, że do podjęcia tak poważnej decyzji należy się dokładnie przygotować. Najlepszym rozwiązaniem będzie poznanie najczęstszych błędów, jakie kredytobiorcy popełniają i uczenie się na nich. Z poniższego artykułu dowiesz się m.in. czym jest zdolność kredytowa, na co zwrócić uwagę podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny oraz jakie są najczęściej popełniane błędy podczas starania się o kredyt.

Czym jest zdolność kredytowa?

Rozważania o kredycie hipotecznym należy rozpocząć od terminu, jakim jest zdolność kredytowa. Pojęcie to zostało jasno określone w ustawie Prawo bankowe.Art.70. Według danego dokumentu jest to zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania finansowego wraz z odsetkami w terminach przewidzianych w umowie. Mówiąc prościej, składając wniosek o kredyt, bank sprawdza, czy pożyczkobiorca będzie w stanie spłacić wobec niego dług. Bank może to sprawdzić poprzez zapoznanie się z danymi znajdującymi się w Biurze Informacji Kredytowej lub poprosić kredytobiorcę o dostarczenie dokumentów, takich jak zaświadczenie z pracy o zarobkach i formie zatrudnienia. 

Jest to działanie całkiem zrozumiałe, patrząc na to, jaką ilość pieniędzy trzeba pożyczyć, aby kupić mieszkanie czy dom. Im wyższe ryzyko musi ponieść bank, tym lepiej chce się zabezpieczyć, np. żądając od klienta wyższej prowizji lub marży. Dodatkowo, kupując nieruchomość, im zdolność kredytowa klienta jest wyższa, tym większą kwotę kredytu i lepsze warunki może on otrzymać od banku.


Na co zwrócić uwagę podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny?

Zanim kredytobiorca zdecyduje się na wzięcie kredytu w konkretnym banku, warto rozważyć różne opcje. Jedną z nich jest pomoc doradcy finansowego.

Doradca finansowy a kredyt hipoteczny

Proces wnioskowania o kredyt może okazać się żmudny, zwłaszcza jeśli kredyt jest brany po raz pierwszy w życiu. Dobrym rozwiązaniem będzie pomoc doświadczonej osoby w tym zakresie. Doradca finansowy to osoba, która pomaga w wyborze dogodnej oferty kredytowej oraz udziela pomocy w skompletowaniu dokumentów, a także jeździ z klientem na podpisanie umów w banku. Umawiając się do doradcy, trzeba przygotować się jedynie na kilka pytań z jego strony. 

O co pyta doradca kredytowy?

Pytania dotyczą życia klienta i są wymagane do tego, aby jak najlepiej doradzić w wyborze oferty. Mogą one dotyczyć np. stanu cywilnego, liczby dzieci na utrzymaniu, ewentualnych alimentów, wieku, czy wysokości dochodów i sposobu jego uzyskania. Elementy, na które warto zwrócić uwagę podczas starania się o kredyt, to przede wszystkim zabezpieczenia wymagane przez bank, a także koszty całkowite. Oprócz hipoteki bank może wymagać takiego zabezpieczenia kredytu jak: ubezpieczenie na życie, od nieruchomości, od utraty pracy, ubezpieczenie pomostowe czy ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.


Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas starania się o kredyt?

Jednym z głównych błędów osób starających się o uzyskanie kredytu hipotecznego, jest brak wkładu własnego. Każdy kredytobiorca wnioskujący o pieniądze z banku musi posiadać środki w wysokości min. 10 procent wartości kredytowanej nieruchomości. Kolejnym błędem jest brak poduszki finansowej. Poduszka finansowa to inaczej oszczędności, które w razie utraty dochodu, pozwolą na przetrwanie nawet kilku miesięcy. Wielu kredytobiorców chcąc dostać kredyt, decyduje się na przekazanie wszystkich oszczędności na wkład własny. Takie posunięcie może być niemałym zaskoczeniem, gdy na horyzoncie pojawią się nagłe większe wydatki. Właśnie dlatego zawsze warto oprócz pieniędzy na wkład własny, zebrać trochę kapitału na przysłowiową „czarną godzinę”. 

Kredytobiorcy często zapominają również o oszacowaniu zdolności kredytowej. Należy to zrobić jeszcze przed złożeniem wniosku. Dzięki takiemu zabiegowi można lepiej zorientować się w możliwościach finansowych i uzyskać dane, które wytyczą nieruchomości, za jakimi warto się rozglądać. Następne często popełniane błędy to: zainteresowanie ofertą tylko jednego banku oraz niedokładne czytanie umowy przed jej podpisaniem. Kredytobiorcy zazwyczaj zaczynają szukanie oferty od sprawdzenia dostępnych możliwości tam, gdzie mają założone konta i często na tym poprzestają. Może okazać się, że będzie to dobra decyzja, jednak sprawdzenie innych banków nic nie kosztuje, a można wiele zaoszczędzić. Niedokładne czytanie umowy to już klasyka. Nikt przecież nie lubi czytać wielu stron zapisów, jednak może to doprowadzić do wielu problemów. Przed podpisaniem każdej umowy należy zawsze dokładnie ją przeczytać oraz w razie wątpliwości nie bać się dopytać o szczegóły lub wyjaśnienie niejasnych kwestii. 

Każdego z wyżej wymienionych, a także wielu innych błędów pozwoli Ci uniknąć dobry doradca kredytowy.



svg-about svg-about-mobile

Poradnik

Wszystko o kredytach i nieruchomościach