Wszystko o kredytach i nieruchomościach

24 stycznia 2022

Dom czy mieszkanie – w co lepiej zainwestować?

Nowy rok przynosi nowe możliwości, również, jeżeli chodzi o inwestycje. Aby inwestycja była trafiona, powinna zostać dokładnie przemyślana, zwłaszcza jeśli ma być to wybór na lata. Zmieniające się ceny na rynku mieszkań i domów jednorodzinnych skłaniają wiele osób poszukujących lokalu do przemyśleń, na jakie rozwiązanie warto postawić. Z poniższego artykułu dowiesz się jakie są zalety posiadania domu, jakie są zalety posiadania mieszkania oraz jaki kredyt na zakup nieruchomości wybrać. Zapraszam do lektury.

Jakie są zalety posiadania domu?

Dom czy mieszkanie? To ważne, a zarazem trudne pytanie stawia sobie codziennie wielu Polaków. Jeśli przyszedł czas na inwestycję i nie wiadomo, co dokładnie wybrać, dobrze jest przyjrzeć się zaletom obu tych rozwiązań. Inwestowanie w dom to naprawdę wiele opcji do wyboru. Przede wszystkim można wybudować go od podstaw, kupić gotowy lub skorzystać z opcji kupna budynku w stanie deweloperskim. Niektórzy wykorzystują również domy do zarabiania. Tak jak mieszkanie, można go wynająć lub wyodrębnić w nim część na lokal pod własny biznes. Jeżeli mieszkanie jest duże i położone w ciekawym miejscu, również wynajem pokoi lub agroturystyka przyniosą zyski. Specjaliści polecają zwłaszcza zakup domów w mniejszych miejscowościach, które są zlokalizowane w sąsiedztwie większych miast. Daje to możliwość odpoczynku od zgiełku miasta, a ceny gruntów są niższe. 

Co tańsze w utrzymaniu dom czy mieszkanie? 

Okazuje się, że za utrzymanie ponad pięćdziesięciometrowego mieszkania w dużym mieście trzeba zapłacić więcej, niż za dom o powierzchni ponad stu metrów kwadratowych. Koszty utrzymania mieszkania znacznie podnoszą się przy wynajmowaniu lub kupnie garażu, a posiadając dom, wystarczy kawałek terenu lub wiata. Dodatkowo budowa domu metodą gospodarczą to znaczna oszczędność na kosztach robocizny, czego nie uda się przeprowadzić w przypadku wyboru kupna mieszkania. Więcej o tym ile kosztuje budowa domu przeczytasz w tym artykule.


Jakie są zalety posiadania mieszkania?

Rozważając dylemat – dom czy mieszkanie plusy i minusy warto, jest przyjrzeć się cenom w danej okolicy. Wiadomym jest, że mieszkanie w większej aglomeracji będzie droższe, jednak czasem atrakcyjna lokalizacja może to zrekompensować. Jeżeli planuje się wynajmować nieruchomość, turystyczne miasto to strzał w dziesiątkę. Spory zysk przynosi również wynajem krótkoterminowy lub na pokoje.  Mieszkanie podobnie jak dom można przekształcić w punkt usługowy, z czego korzysta wiele osób będących na własnej działalności. Ponadto mieszkanie najczęściej administrowane jest przez firmę zewnętrzną, która sama zajmuje się wszelkimi kontrolami i przypomina o zbliżających się rachunkach. Jeżeli inwestor nie posiada prawa jazdy, opcja mieszkania w mieście i kupno tam nieruchomości jest dogodniejsza niż dom na obrzeżach. Komunikacja miejska i wiele innych możliwości np. rozwoju pasji to punkt najważniejszy dla niektórych osób. Jeżeli inwestor nie chce rezygnować z miejskiego życia, ale marzy mu się dom, musi liczyć się z większą ceną i niemałym kredytem na start.


Jaki kredyt na zakup nieruchomości wybrać?

Gdy decyzja o kupnie domu lub mieszkania zostanie podjęta, pora rozważyć wzięcie kredytu. Niewiele osób posiada tak duży zasób gotówki, żeby móc kupić daną nieruchomość od ręki, a więc wyszukanie dobrej oferty banku to podstawa. W tym może pomóc doradca finansowy, który na co dzień siedzi w kredytach i zna najlepsze rozwiązania. Najczęściej wybieranym kredytem pod zakup nieruchomości jest oczywiście kredyt hipoteczny. Jest to zobowiązanie zaciągnięte w celu sfinansowania zakupu nieruchomości. Jego zabezpieczeniem jest właśnie nieruchomość, która została zakupiona za pieniądze z kredytu. Jest  to istotne zwłaszcza w  razie, gdyby kredytobiorca nie był wypłacalny. Czasami zdarza się, że osoba, która chce zakupić mieszkanie lub dom, ma już inne zobowiązania, których nie jest w stanie spłacić. W takim przypadku można ubiegać się o kredyt konsolidacyjny. Jest on typowo przeznaczony na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Za pomocą wydłużenia okresu finansowania, rata może być dużo niższa niż dotychczas. Tego typu kredyt często okazuje się być przydatny, jeśli z powodu obciążeń nie można uzyskać dobrej oceny zdolności kredytowej, ubiegając się o kredyt hipoteczny. 




svg-about svg-about-mobile

Poradnik

Wszystko o kredytach i nieruchomościach