Wszystko o kredytach i nieruchomościach

4 listopada 2021

Ile kosztuje wybudowanie domu?

Kiedy zapadnie już decyzja o budowie domu, trzeba liczyć się z tym, że codzienność wywróci się do góry nogami. Wybuch pandemii Covid – 19 przyniósł wiele zmian, również w budownictwie. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy rok 2022 to dobry czas na spełnienie marzeń o budowie domu. W obecnej sytuacji, gdy większość firm nadal pracuje zdalnie, własny dom z ogródkiem wydaje się lepszą alternatywą, a mieszkanie w centrum miasta nie jest już tak ważne. Z tego artykułu dowiesz się jak zmieniły się koszty budowy domu na przestrzeni ostatnich kilku lat, jaki jest koszt budowy domu w stanie deweloperskim oraz surowym i co zrobić, gdy brakuje pieniędzy na budowę domu.

Jak zmieniły się koszty budowy domu na przestrzeni ostatnich kilku lat?

Osoby marzące o własnych czterech ścianach, zadają sobie pytanie, ile kosztuje budowa domu? Sytuacja na rynku dynamicznie się zmienia, a pandemia sprawia, że koszty niestety, zamiast maleć, rosną. Szacuje się, że w ciągu ostatnich kilku lat, osoby chcące rozpocząć budowę domu, muszą liczyć się ze wzrostem cen nawet o 20 procent.

Od czego zależy koszt budowy domu w 2022? 

Wpływ mają na to przede wszystkim rosnące ceny materiałów budowlanych. Zauważyć można masowy “boom” na rynku budownictwa jednorodzinnego. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o remonty. Ludzie w czasie lockdownów mają więcej czasu i chęci na wykonanie odkładanych od lat remontów, co powoduje niedobory materiałów na rynku i wzrost cen. Więc ile kosztuje nowy dom? Z roku na rok średnio o 7- 8 procent więcej. Na wzrost cen budowy ma również wpływ prawo, które obowiązuje od 2021 roku. Nowe Warunki Techniczne 2021 zaostrzają wymogi względem termomodernizacji nowo powstałych budynków. Każdy, kto planuje budowę, musi liczyć się z tym, że dom powinien być przynajmniej energooszczędny. W momencie realizacji inwestycji są to niestety dodatkowe koszty, choć w perspektywie czasu owocuje to znacznymi oszczędnościami na energii.

Jaki jest koszt budowy domu w stanie deweloperskim oraz surowym?

Na początek warto przeanalizować koszt budowy domu – stan surowy i deweloperski. Stan surowy rozpoczyna się po takich pracach jak roboty ziemne, fundamenty, izolacje i schody zewnętrze. W przypadku domu piętrowego bez piwnicy o powierzchni 140 metrów kwadratowych całość tych prac to na początek od 30 do 40 tysięcy. Gdy budynek zaczyna nabierać kształtów, pojawiają się ściany, stropy więźba i pokrycie dachu, można mówić o stanie surowym otwartym. Największe wahania ceny zależne są od kosztów konstrukcji dachu. Przy dwuspadowym, prostym dachu ceny mogą zamknąć się w granicach 200 tysięcy złotych netto. Stan surowy zamknięty to prace opiewające na kwotę między 55 a 60 tysięcy złotych netto. Stan deweloperski obejmuje stan zero, stan surowy otwarty i zamknięty. W ramach prac powinny zostać wykonane również instalacje wewnętrzne i ocieplenia całego budynku. Koszt doprowadzenia domu do stanu deweloperskiego może wynieść nawet od 50 do 80 procent kosztów poniesionych na doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego.

Co zrobić, gdy brakuje pieniędzy na budowę domu?

Gdy po przeliczeniu kosztów okazuje się, że inwestorzy nie mają pieniędzy na dokończenie budowy nieruchomości, warto zasięgnąć pomocy doradcy kredytowego. Doświadczona osoba pomoże w wyborze odpowiedniego banku i jego oferty. Dzięki temu inwestorzy mogą złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, co pozwoli pokryć koszty części prac budowlanych. Aby złożyć taki wniosek, na początek warto, jest sprawdzić, czy posiadana jest zdolność kredytowa. Jest to ocena możliwości w zakresie spłaty kredytu, dokonywana na podstawie dostarczonych dokumentów i oświadczeń. Bank sprawdza, jakie raty klient będzie w stanie spłacać, po odjęciu wszystkich innych zobowiązań, takich jak stałe opłaty i koszty życia. 

Dla wielu osób staranie się o kredyt może być zbyt czasochłonne i skomplikowane, dlatego warto jest skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który nie tylko pomoże wybrać odpowiednią ofertę banku i przejść przez cały proces, ale również będzie obecny przy podpisywaniu umowy. Taka osoba pomoże także uniknąć popularnych błędów podczas starania się kredyt.




 

svg-about svg-about-mobile

Poradnik

Wszystko o kredytach i nieruchomościach